Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je danas u Beogradu sa specijalnim izaslanikom Velike Britanije za zapadni Balkan Stjuartom Pičom o sigurnosnoj situaciji u regiji te tom prigodom istaknuo kako ključno pitanje za Srbiju ostaje formiranje Zajednice srpskih općina na što se Priština obvezala Briselskim sporazumom.
“Za nas ostaje ključno pitanje formiranja Zajednice srpskih općina, kao preuzete i prihvaćene obveze Prištine u skladu s međunarodnim sporazumima, kao i sigurnost Srba na Kosovu, za što očekujemo punu podršku Ujedinjenog Kraljevstva”, napisao je Vučić na svom Instagram profilu.
Tijekom susreta Vučić je ukazao na sve veći broj incidenata i jednostranih poteza Prištine koji, kako je istaknuo, ugrožavaju i opstanak Srba i nealbanaca na Kosovu.
Vučić je uoči Pičovog dolaska u Beograd izjavio za srpske medije da je situacija u regiji veoma ozbiljna i da se usložnjava, kao i da će izbori u regiji u idućem razdoblju značiti dodatne napade na Srbiju.
Vučić je kazao kako se događaju fizički napadi na Srbe na Kosovu, ali i u BiH i drugim mjestima u regiji, ali kako Srbija ima zadatak pokušati umiriti odnose i učini da ti odnosi budu nešto bolji.
“Naše je da pokušamo napraviti i umiriti odnose te pokušati da ti odnosi budu nešto bolji u regiji i s Bošnjacima i Albancima, nadam se da je to moguće, ali nisam veliki optimist”, rekao je Vučić te dodao da će se nakon povratka iz Davosa susresti s međunarodnim dužnosnicima kako bi se nastavio dijalog Beograda i Prištine.
Pičov posjet Srbiji upriličen je nakon njegova posjeta Kosovu 5. siječnja, gdje je tijekom susreta s kosovskim premijerom Albinom Kurtijem i predsjednicom Kosova Vjosom Osmani pozdravio napore Kosova za ublažavanje napetosti na sjeveru te zemlje i potaknuo reintegraciju Srba u kosovske institucije.
Kosovski premijer Albin Kurti drži da razina nepovjerenja između Srbije i Kosova nikad nije bila veća te dodaje da Srbija nije zainteresirana za postizanje konačnog sporazuma.
“Normalizacija odnosa mora se temeljiti na međusobnom priznavanju. Srbija mora priznati Kosovo. Vjerujem da prijedlog EU-a iz rujna prošle godine može poslužiti kao dobra osnova za daljnje razgovore prema ovom demokratskom cilju. Mora postojati međunarodni pritisak”, kazao je Kurti u razgovoru za La Štampu. Kurti je podsjetio da Ustavni sud Kosova smatra neustavnim da se u toj zemlji formira Zajednica srpskih općina te da Kosovo jamči najveću razinu prava manjinama posebice srpskoj manjini.
“Mislim da je vrijeme da se nađe dijalog sa Srbijom. Ali iz prijedloga EU-a, koje je Beograd odbio 27. listopada, jer žele izvući samo ono što im odgovara”, kazao je Kurti.
Kosovo i Srbija dijalog o normalizaciji odnosa vode od 2011. godine, uz posredovanje Europske unije. Prištinske vlasti trajnim rješenjem vide priznanje neovisnosti i zeleno svjetlo za članstvo u UN-u i međunarodnim organizacijama. Srbija očekuje od Brisela i Vošintona da izvrše pritisak na Prištinu kako bi poštovala Briselski sporazum i krenula u osnivanje Zajednice srpskih općina.