Prije nekoliko dana ušli smo u godinu u kojoj će Velež, jedan od najslavnijih bh. fudbalskih klubova, proslaviti 100. rođendan. Klub koji je osnovan u “staroj” Jugoslaviji, vrhunac je doživio u SFRJ, kada je dao veliki broj reprezentativaca, a po napadačkoj igri bio popularan od Triglava do Đevđelije. Zanimljivo je podsjetiti se kako je Velež prije pola stoljeća proslavio prethodni “okrugli jubilej” – 50. rođendan.
Jedna od centralnih manifestacije proslave velikog jubileja bio je “Mostarski turnir”, poznat i kao “Februarski turnir”, ustanovljen 1965. godine u čast oslobođenja grada na Neretvi – 14. februara 1945. Turnir je održavan uglavnom početkom februara i bio je generalna proba najjačim jugoslovenskim i europskim klubovima za proljetni dio sezone, a 1972. se “poklopio” s 50. rođendanom Veleža.
Veliki jubilej Veleža natjerao je organizatore da okupe, možda, nikad jaču listu učesnika Mostarskog turnira. Pored domaćina Veleža, tada petoplasirane ekipe Prvenstva Jugoslavije, na popisu su se našle i tri najbolje ekipe prvog dijela šampiona. Bili su to jesenji prvak Željezničar (24 boda) i najbliži pratioci Crvena Zvezda (23) i Vojvodina (23).
Čak ni uobičajen februarski dekor Mostara – kiša i teren pretvoren u oranicu – nije mogao pokvariti fudbalski spektakl pod Bijelim Brijegom. Prvog dana turnira Velež je po jakoj kiši pobijedio Vojvodinu (1:0), dok je Crvena Zvezda, nakon 0:0 u regularnom dijelu, boljim izvođenjem jedanaesteraca savladala Željezničara 5:4. Tako su sarajevski Plavi, nakon dva uzastopna finala u Mostaru – pobjede nad Veležom 2:1 (1970) i poraza od istog rivala 1:3 (1971) – ranije ispali iz trke za trofej.
Drugog dana je kiša prestala, ali je teren, čini se, bio još teži nego u subotu. Najprije su meč za treće mjesto odigrali Željezničar i Vojvodina. Puleni Milana Ribara su već nakon pola sata imali vodstvo 2:0 golovima Vase Rutonjskog (autogol) i Josipa Katalinskog, da bi u nastavku rezervista Draško Cvetković dva puta savladao Željinog rezervistu Esada Ibrahimovića i poravnao na 2:2. Pristupilo se izvođenju jedanaesteraca i tek nakon 14 udaraca “Lale” su stigle do pobjede 6:5 i trećeg mjesta na turniru.
Na redu je bilo veliko finale, duel Veleža i Crvene Zvezde, velikih stratega Sulejmana Repca i Miljana Miljanića, pred 25 hiljada gledalaca. Rođeni su krenuli furiozno i već u 12. minutu je prvi put savladan Boško Kajganić. Duško Bajević je počeo akciju, uposlio Franju Vladića, “Kulje” se okliznuo u kaljuži, činilo se da je šansa propala, no pritrčao je Salem Halilhodžić i pogodio mrežu (1:0). Slavlje na stadioni nije se ni stišalo, a samo dva minuta kasnije Mostarci su povećali prednost: U blatu pred golom Zvezde, ponovo je najspretniji bio stariji od slavne braće Halilhodžić (2:0).
Tek tada Crveno-bijeli kreću odlučnije ka golu Envera Marića, stvaraju nekoliko šansi, dva puta pogađaju prečku, “Leteći Mostarac” bravurozno brani udarac 19-godišnjeg Seada Sušića, ali promjene rezultata nema. U finišu pvog poluvremena sjajni Salem Halilhodžić postiže još jedan pogodak za “hat-trick” i konačnih 3:0. Bila je to jedna od najboljih partija Salema Halilhodžića (1942-2012), trećeg najboljeg strijelca u historiji Veleža, fudbalera koji je za “Rođene” odigrao više od 400 utakmica i postigao 220 golova (66 prvenstvenih).
Iako su se u nastavku gosti trudili ublažiti poraz, na semaforu je ostalo 3:0 za Velež. Tako su Rođeni u osmom izdanju Februarskog turnira stigli do šestog trijumfa i na najbolji način najavili 100. rođendan kluba. Salem Halilhodžić je bio najefikasniji strijelac, za najboljeg igrača turnira proglašen je njegov saigrač Jadranko Topić, dok je najbolji golman bio Rajko Kovačević iz Vojvodine.
Tako je Februarski turnir okončan trijumfom Veleža ispred Crvene Zvezde, Vojvodine i Željezničara. No, Željo, “fenjeraš” iz Mostara, će u proljetnom dijelu Prvenstva Jugoslavije sačuvati jesenju prednost i na kraju osvojiti prvu i jedinu titulu prvaka Jugoslavije. Skoro identična situacija desila se tačno 10 godina kasnije. Zagrebački Dinamo, predvođen Ćirom Blaževićem, Mostarski turnir 1982. godine završio je na posljednjem mjestu, ali je u proljetnom dijelu osvojio titulu prvaka Jugoslavije.
Velež – Crvena Zvezda 3:0
Mostar, 13. februar 1972. Stadion pod Bijelim Brijegom. Gledalaca 25.000. Vrijeme oblačno, teren bljatnjav i težak za igru. Sudija: Maksimović (Novi Sad).
Strijelci: 1:0 Halilhodžić (12), 2:0 Halilhodžić (14), 3:0 Halilhodžić (35).
VELEŽ: Marić, Ristić, Ćorluka, Čolić, Glavović, Pecelj, Topić, S. Halilhodžić, Bajević, Vladić, Ledić. Trener: Sulejman Rebac.
CRVENA ZVEZDA: Kajganić, Jovanović, Krivokuća, Pavlović, Bogičević, Keri, Janković, Karasi, Filipović, Aćimović, Sušić. Trener: Miljan Miljanić.