Finansijski kolaps koji je nastao prije dvije sedmice se nastavlja. Potpuna konfuzija u mjenjačnicama širom zemlje i dalje traje, a ukoliko želite da razmenite novac u jednoj od prestoničkih mjenjačnica, možete da naiđete na niz problema, od skoka srednjeg kursa pojedinih valuta do nedostatka novca.
Globalna ekonomska kriza koja je nastala usljed pandemije koronavirusa, a potpuno eskalirala nakon početka ukrajinskog konflikta, dobila je ubrzanje. Urušavanje svjetske ekonomije se nastavlja sve intenzivnije, a sve vodi do potpune pometnje na tržištu. Brojne djelatnosti otežano rade, a primećen je kolaps u poslu koji se bavi razmjenom, odnosno kupovinom i prodajom novca.
Loša situacija sa menjačnicama širom Srbije ne jenjava. Vlasnik Mića jedne mjenjačnice na Zelenom vencu već 20 godina drži mjenjačnicu i kaže da se sa ovakvom situacijom nikada nije susreo.
“Ja ovo ne pamtim. Prije 15 godina je isto bila kriza ali ne može da se poredi sa ovim sada. Ljudi razmjenjuju novac kao da su pomahnitali, kao da sutra neće doći. Ne znam šta se dešava, nešto veliko se sprema, djeluje kao da će da dođe velika oluja. Predsjednik je pomenuo ‘vozove’ koji dolaze sa zapada i istoka. Nadam se da nas neće pregaziti”, pesimističan je Mića.
Ističe da primjećuje neuravnoteženost svjetske ekonomije, prenosi Nova.
“Brojke su poludjele. Evo, za posljednja 24 sata, srednji kurs dolara je porastao za gotovo cijeli dinar. To je nenormalno, a sve ovo ukazuje da se ozbiljne stvari dešavaju u svijetu. Brinem se za budućnost. Ne samo ove države nego cijele kugle zemaljske”, ističe vlasnik mjenjačnice.
Ni njegova koleginica Lepa, iz mjenjačnice u blizini, nije previše optimistična. Primjećuje drastične promjene u posljednje dvije sedmice.
“Ne bih previše da ulazim u konkretne brojke ali najiskrenije da vam kažem – nemamo dovoljno novca, fizički. Evo, trenutno svojim kupcima mogu da prodam samo nekoliko stotina eura, to je sve”, kaže Lepa.
Ipak, vjeruje da će se situacija stabilizovati ako se svjetski konflikti utišaju.
“Samo da se sve ovo smiri. To je jedino rešenje. Svjetska ekonomija je potpuno izlapila, nadam se da će cijela ova kriza što prije da se završi ili bar stabilizuje”, zaključuje Lepa.